Termički most
Termički most je termin koji se koristi u građevinarstvu i mašinstvu. Uz kvalitetnu toplotnu izolaciju spoljnjeg omotača kuće, izbegavanje jakih termičkiih mostova preduslov je energetski efikasne gradnje.
U građevinarstvu je to manje područje u omotaču grejanog dela zgrade kroz koje je toplotni tok povećan radi promene materijala, debljine ili geometrije građevinskog dela. Zbog smanjenog otpora toplotnojj propustljivosti u odnosu na tipični presek konstrukcije, temperatura unutrašnje površine pregrade na termičkomm mostu manja je nego na ostaloj površini, što povećava opasnost od kondenzacije vodene pare.
Zavisno od uzroka povišene toplotne propustljivosti, razlikujemo dve vrste termičkih mostova:
U praksi su vrlo česte kombinacije ovih vrsta termičkih mostova.
Uz kvalitetnu toplotnu izolaciju spoljnjeg omotača kuće, izbegavanje jakih termičkih mostova preduslov je energetski efikasne gradnje. Postavljanjem izolacije na omootač kuće (zidovi, krov, pod), moguće je izbeći većinu toplotnih gubitaka usled termičkih mostova. Pozicija prozora u zidu takođe igra važnu ulogu u izbegavanju termičkih mostova, stoga ga je potrebno smestiti u nivou termičke izolacije. Ako to nije moguće, potrebno je termički izolovati špalete oko prozora. Pravilnom izolacijom termičkihih mostova, izbećiće te i kondenzaciju na pojedinim delovima konstrukcije.
U mašinstvu, pojam termičkih mostova pojavljuje se u tehnici hlađenja i klimatizaciji. Naime, osim cevovoda potrebno je adekvatno izolovati i armaturu (ventili itd.), pričvrsnice i nosače, kako bi se po čitavoj dužini cevovoda sprečila pojava termičkih mostova, odnosno prodor toplote na lokalnom delu cevovoda.