Troškovi za grejanje u najhladnijim zimskim mesecima predstavljaju i do ¾ troškova za energente. To je razlog da prilikom kupovine odaberete energetski efikasan uređaj, ali i da ga redovno i pravilno održavate. Loše održavanje ili zapuštenost uređaja je vodeći uzrok prestanka rada sistema grejanja ili hlađenja.
Proverite gasne ili uljne instalacije, gorionike i izmjenjivače toplote. Zaprljani gorionici i izmjenjivači toplote uzrokuju nedovoljno sagorevanje goriva, ali i manje efikasan rad celog sistemaa. Kako biste osigurali maksimalno iskorišćenje goriva, potrebno ih je redovno proveravati.
Da bi se toplota proizvedena u kotlu iskoristila, potrebno je da su izmjenjivači toplote čisti od kamenca. Sloj kamenca čak i male debljine smanjuje prolaz topline, te aparat radi s lošijom efikasnošću. U takvom slučaju, potrošiće se veće količine gasa, a prostor će se sporije zagrevati. Zato je pre početka sezone loženja potrebno očistiti uređaj od svih nečistoća na gorioniku i izmenjivaču toplote.
Proveravajte jesu li dimnjaci prohodni.
Oko kotla ne ostavljajte predmete, naročito one zapaljive te osigurajte nesmetani dovod vazduha u kotao.
Izolujte cevi tople vode koji prolaze kroz negrejane prostore. Cev koja vodi od kotla do rezervoara sa toplom vodom svakako treba biti izolovana, kao i rezervoar vode.
Ne zaklanjajte radijatore zavesama i nameštajem.
Grejna tela (radijatore, peći) postavljajte ispod prozora.
Redovno čistite radijatore kako bi osigurali da nečistoće ne sprečavaju prelaz toplote.
Tokom leta, u instalacije centralnog grejanja može ući vazduh koji s početkom grejanja može smanjiti kapacitet vašeg sistema. Tako recimo pola radijatora može biti vruće, a pola hladno. Stoga je potrebno redovno odzračivati radijatore i celu instalaciju kako bi izišao sav nepoželjni vazduh.