U okviru projekta „OTKRITI ENERGIJU“ koji je pokrenut od strane Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, uz podršku Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) i opština učesnica održana je izložba ‘’Otkriti energiju’’ i izvršena dodela prvih energetskih pasoša.
Vlasnicima objekata enegetske pasoše je uručila predsednica Skupštine opštine Vrbas Marijana Maraš.Cilj projekta jeste informisanje i podizanje svesti u srpskim gradovima, kako bi se informisali građani u opštinama o njihovom postojećem građevinskom fondu, potrošnji energije u različitim tipovima zgrada i potencijalnim investicionim i neinvesticionim merama za poboljšanje energetske efikasnosti.Kampanja se sprovodi u 30 gradova/opština u tri regiona, jugoistočnoj Srbiji, zapadnoj Srbiji i AP Vojodini (10 gradova po regionu). Iz regiona Vojvodine na projektu učestvovuju pored opštine Vrbas, grad Novi Sad, Bečej, Žabalj, Irig, Inđija, Šid, grad Zrenjanin, Kikinda i Vršac.
Za realizaciju ove kampanje, razni timovi zainteresovani strana su bili uključeni i u pripremu i u realizaciju. U svakom od tri srpska regiona (jugoistočna Srbija, zapadna Srbija, Vojvodina), koordinaciono telo podržava kampanju u organizacionom smislu. regionalni tehnički timovi zaduženi su za konkretnu energetsku analizu i termografsku dokumentaciju lokalnih stambenih zgrada. Energetski pasoši su izdati za određene lokalne objekte, a objaviće se i potencijalne mere za postizanje energetske efikasnosti. Na lokalnom nivou, uprave gradova učesnika igraju ključnu ulogu jer aktivno podržavanju planiranje i organizaciju i obezbeđuju resurse.Sprovođenje kampanje u svakoj od uključeni opština sastoji se od tri ključna elementa.Prvo, predstavljanje rezultata energetskih analiza lokalnih objekata i termografije biće organizovano za građane ilokalne zainteresovane strane.Drugo, javna debata u svakoj opštini daje prostora za diskusiju u vezi sa prethodno predstavljenim rezultatima I omogućava razmenu investicionih i neinvesticionih mera za poboljšanje energetske efikasnosti između graćana, stručnjaka za energetsku efikasnost, lokalnih samouprava, preduzeća i drugih zainteresovanih strana. Na osnovu stečenog iskustva, takav pristup se pokazao kao veoma zanimljiv i izuzetno atraktivan, kako za građane, tako i za preduzeća.Treće, opštinska uprava samostalno obavlja neku radnju u oblasti energetske efikasnosti u stambenim zgradama usvojoj opštini.
Kampanja za informisanje i podizanje svesti pruža osnovu svim pojedinačnim vlasnicima ili stanarima da naprave spostvenu preciznu procenu energetske efikasnosti svoje zgrade, na osnovu sličnosti sa različitim referentnim objektima, i istovremeno pruža priliku lokalnim upravama, Vladi Republike Srbije i učesnicima na tržištu da imaju uvid u procenu mogućih ušteda na osnovu globalne procene (obračuna) stanja zgrada u Srbiji.
Kampanja ima sledeći značaj za opštinu:
‐ Znanje i iskustvo građana za poboljšanje energetske efikasnosti u njihovim zgradama,
‐ Opšti pregled podataka o tipovima objekata i odgovarajućim osobinama potrošnje energije u vašoj zajednici,
‐ Pouzdani i jasni podaci raspoloživi u svrhu u razvoja akcionog plana za energetsku efikasnost,
‐ Podaci i akcioni plan za predstavljenje razumnih i realističnih predloga za podršku nacionalnim i EU fondovima i donatorima.
Ovaj projekat je namenjen stimulisanju aktivnosti lokalnih samouprava u oblasti implementacije regulativa i projekata iz domena energetske efikasnosti, kao i realizaciji energetske sertifikacije objekata.