Delegacija opštine Vrbas prisustvovala konferenciji „Biomasa za sisteme daljinskog grejanja u Srbiji“
U svetlu tekućih problema u održivom snabdevanju toplotnom energijom potrošača u preko 50 gradova i opština u Srbiji, i uz rastuće interesovanje investitora u potrazi za održivim prinosima, CESID, uz podršku Ambasade Finske u Srbiji i Stalne konferencije gradova i opština, 5. juna 2013. godine je organizovao konferenciju “Biomasa za sisteme daljinskog grejanja u Srbiji”.
Delegaciju opštine Vrbas su sačinjavali predsednik opštine Vrbas Milan Stanimirović, član opštinskog veća zadužen za energetiku Goran Pejović i predstavnici Kancelarije ze energetski menadžment opštine Vrbas Željko Zečević i Nikola Vujović.
Konferencija je okupila:
• Gradonačelnike i predsednike opština koje imaju sisteme daljinskog grejanja kao i direktore javnih preduzeća u čijoj je nadležnosti daljinsko grejanje na lokalnom nivou,
• Predstavnike Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine i Ministarstva regionalnog razvoja i lokalne samouprave,
• Predstavnike finskih tehnologija, opreme, privatnih i institucionalnih investitora, međunarodnih finansijskih institucija, vodeće savetnike i razvojne agencije, i
• Vodeće ekonomiste, pravnike i tehnologe fokusirane na primenu biomase u energetske svrhe,
Cilj konferencije je da pokaže da je biomasa izvodljivo, dostupno i isplativo rešenje za probleme daljinskog grejanja u Srbiji.
Putem programa konferencije, okupljenim zainteresovanim stranama je ukazano na konkretne mogućnosti za primenu biomase u sistemima daljinskog grejanja na lokalnom nivou i na konkretnu tehničku podršku koja je lokalnim samoupravama dostupna za rešavanje nagomilanih problema sistema daljinskog grejanja u Srbiji.
Kao rezime konferecije može se reći da se pružanje usluge daljinskog grejanja u Srbiji može obavljati na način koji će koristiti svim zainteresovanim stranama. Investitori i vlasnici preduzeća koja pružaju ovu uslugu mogu ostvarivati održivi profit. Korisnici usluge mogu uživati u pouzdanoj, kvalitetnoj, jeftinoj i pristupačnoj usluzi. Lokalne samouprave ne moraju da brinu o posledicama pružanja ove usluge na budžet i ne moraju da strahuju od tehničkih ili finansijskih kolapsa javnih preduzeća koja pružaju ovu uslugu, sa moguće ozbiljnim posledicama po stanovništvo i društvenu klimu na lokalu. Vlada Republike Srbije može da bolje planira i bolje upravlja svojom imovinom u energetskom sektoru ne brinući o posledicama koje loš kvalitet daljinskog grejanja uzrokuje u ostalim delovima energetskog sistema Srbije, i može da uživa u blagodetima smanjenog trgovinskog deificita ili povećane dodate vrednosti u privredi usled boljeg korišćenja kvalitetnih energenata. Projekti uvođenja obnovljivih izvora u sisteme daljinskog grejanja sprovedeni u sadejstvu sa unapređenjem energetske efikasnosti uređaja za korišćenje ogrevnog drveta u domaćinstvima mogu ključno doprineti ispunjenju nacionalnih ciljeva u oblasti energetske efikasonsti i obnovljivih izvora energije. Konačno, ali ne i najmanje bitno, svi građani Republike Srbije mogu da osete blagodeti unapređenog kvaliteta životne sredine i smanje rizik klimatskih promena putem smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte, kao i da prestanu da budu nevoljni sufinansijeri usluge tudjeg daljinskog grejanja.
Ostvarenje ove vizije je moguće danas, kada se udruže raspoloživi resursi za unapređenje usluge daljinskog grejanja u Srbiji: lokalno raposloživi obnovljivi izvori energije, otpadna toplota, lokalno raspoloživo tehničko i organizaciono znanje, najbolje dostupne globalne tehnologije i raspoloživi kapital.