Savremeni način života nezamisliv je bez mašine za veš, jednog od najčešćih kućnih aparata koji učestvuje u jednoj desetini potrošnje energije u domaćinstvu.
U zadnjih 10 godina, uređaji za pranje veša su uznapredovali pa je potrošnja vode smanjena sa 110 litara na 50-60 litara, dok je potrošnja energije s 2 kWh pala na 0,94 kWh po pranju. Stoga, ukoliko imate stari model mašine, razmislite o njegovoj zameni sa novijim uređajem.
Prilikom izbora nove mašine, dobro proučite energetsku oznaku - proverite energetsku efikasnost uređaja, ali i efikasnost pranja kao i efikasnost centrifuge!
Odaberite mašinu veša koja odgovara vašim potrebama za pranjem, te je koristite u skladu sa uputstvom proizvođača.
Pokušajte prati standardnu količinu veša za određeni tip bubnja (5-6 kg) jer se u slučaju preopterećenog bubnja veš neće kvalitetno oprati, dok će se u slučaju nedovoljno opterećenog bubnja nepotrebno trošiti energija.
Uvek odaberite program pranja veša sa najnižom temperaturom vode dovoljnom da veš bude kvalitetno opran. Današnja sredstva za pranje veša efikasno uklanjaju nečistoće i pri nižim temperaturama pranja.
Ukoliko preskočite program predpranja, uštedećete vodu i 0,2-0,6 kWh električne energije po pranju.
Ukoliko imate opciju, odaberite pranje sa smanjenom količinom vode.
Energetski je puno efikasnije pranje punog bubnja veša, nego dva pranja do pola napunjenog bubnja.
Uštede ćete ostvariti ako mašinu priključite na priključak sa toplom vodom umesto hladnom, jer se najveći deo energije troši na zagrevanje vode. To je pogotovo preporučljivo ako zagrevate vodu solarnim kolektorima ili gasnim kotlom.
Izbegavajte sušenje veša u sušilicama, već ga sušite na vazduhu.
Najvažnija ušteda prilikom sušenja veša postiže se sa dobro centrifugiranim vešom, stoga bi centrifuga mašine trebala imati najmanje 1000 obrtaja u minuti. Nameštanjem centrifuge na 1600 okr/min možemo kod sušenja uštedeti i do 30% električne energije!
Prilikom sušenja veša u sušilicama efikasnost ciklusa će biti veća ako sušite veš iste debljine.
Korišćenje detektora vlage u sušilici omogućuje uštede 10-15% energije.
Efikasnost sušilica veša osigurava i redovno čišćenje filtra.
Uređaj redovno čistite jer prašina na zadnjoj strani može dovesti do povećanog zagrevanja što povećava potrošnju, te smanjuje radni vek mašine. Takođe, redovno menjajte filtere i proveravajte odvodne cevi i elektroinstalacije.
Koju biste meru unapređenja energetske efikasnosti prvo primenili u svom domaćinstvu?