Energetski pregled je pregled opreme i sistema potrošnje energije u objektu, s namerom da se obezbedi racionalna potrošnja energije. To je efikasno sredstvo za energetski menadžment jer daje jasan uvid u stanje energetskih instalacija, opreme ali i konstruktivnih karakteristika objekta koje imaju značajan uticaj na potrošnju energije. Cilj energetskog pregleda je utvrđivanje mesta i uzroka neracionalne potrošnje energije. Otklanjanjem tih uzroka postižemo ne samo energetske uštede već i uštede u budžetu, ali i produženje životnog veka opreme i instalacija.
Energetski pregled objekta uključuje:
Uvođenjem energetske sertifikacije zgrada prema Nacrtu zakona o racionalnoj upotrebi energije obavezi energetskog pregleda podležu, između ostalog, i zgrade koje koriste organi lokalne samouprave.
Energetske preglede, s obzirom na složenost, možemo podeliti u dve kategorije:
Preliminarni energetski pregledi
Preliminarni energetski pregled je prvi korak koji treba sprovesti u svrhu kontrole troškova i smanjenja potrošnje energenata. Ova vrsta pregleda obuhvata brzu evaluaciju objekta kroz kratak uvid u stanje energetskih karakteristika objekta i utvrđivanje potencijala za povećanje energetske efikasnosti. Vizuelnim pregledom stanja omotača objekta i tehničkih sistema, analizom prikupljenih podataka utvrđuju se ključni problemi i putem izveštaja daje se predlog mera. Ovakav tip energetskog pregleda ne bi trebao da traje duže od par dana i predstavlja grube analize i proračune pa tako i procenu ušteda i investicije. Zbog toga se ovaj tip energetskog pregleda ne koristi kao podloga za finansiranje projekata, već služi kao indikator za donošenje odluke za izradu detaljnog energetskog pregleda.
Za realizaciju preliminarnog energetskog pregleda (audit) neophodno je najpre upoznati odgovorna lica u datom objektu o planiranim aktivnostima. Neophodno im je najpre objasniti koja je svrha ovih pregleda i kakvu korist oni mogu da očekuju od te saradnje. Nakon uspostavljanja međusobnog poverenja sledi prikupljanje podataka o objektu. Podaci koji se odnose na veličinu objekta i pojedinih prostorija, tehničke instalacije, prikupljaju se iz tehničke dokumentacije, odnosno projekata. Ukoliko takva dokumentacija ne postoji, onda se mora izvršiti merenje na samom objektu. Osim podataka o objektu neophodno je prikupiti i podatke o potrošnji energije (toplotne i električne), energenata (prirodni gas, lož ulje, ugalj, drvo,.) i potrošnji vode. Ti podaci se unose u standardni upitnik koji na kraju daje osnovne informacije o energetskoj situaciji u objektu. Nakon popunjavanja upitnika energetski menadžer sa saradnikom ide u obilazak objekta i vizuelno utvrđuje stanje omotača i svih tehničkih sistema, kao i karakterisitke potrošnje energije, vode i mesta velikih gubitaka energije. Kroz razgovor sa odgovrnom osobom za pitanja energetike u zgradi, energetski menadžer dobija brzi uvid u probleme u samom objektu ali i korisne informacije o načinu održavanja pojedinih podsistema.
Rezultat preliminarnog energetskog pregleda je finalni izveštaj koji sadrži:
Detaljni energetski pregledi
Detaljni energetski pregled se sprovodi kada se kroz preliminarni energetski pregled utvrdi da postoji znatan potencijal za uštede energije. Ova vrsta pregleda obavezno uključuje i merenja na objektu da bi se proverile pretpostavke koje su postavljene tokom preliminarnog energetskog pregleda i napravila što je moguće tačnija ocena trenutnog, ali i procena budućeg stanja. U zgradarstvu je značajna primena IC (infracrvene) termografije-’’termovizije’’ čime se omogućava beskontaktno merenje temperature i to na određenoj udaljenosti. Termovizijskim snimanjem moguće je locirati toplotne gubitke na objektu i izmeriti njihov intenzitet.
Merenje toplotnih gubitaka je najpouzdanija metoda za tačno utvrđivanje nivoa gubitaka i donošenja odluka za primenu mera za uštedu energije tj primenu mera energetske efikasnost.
Koju biste meru unapređenja energetske efikasnosti prvo primenili u svom domaćinstvu?