Koristite roletne ili senila na prozorima. Mudrim korišćenjem roletni može se značajno uštedeti energija.
Roletne se postavljaju na spolnju stranu prozora, te kada su spuštene štite prozore i stanarima ujedno služe kao zaštita od pogleda i svetlosti. Sastoje se iz drvenih, plastičnih ili metalnih lamela.
U zimskom periodu roletne i zavese treba koristiti u noćnom periodu kako bi sprečili gubitke toplote iz kuće. Neke roletne mogu smanjiti gubitke toplote i za 10%.
U letnjem periodu spoljnje roletne mogu smanjiti temperaturu u prostoru i do 6-8 oC. Potreba za hlađenjem u nekim prostorijama je smanjena, dok u nekim slučajevima hlađenje uopšte nije potrebno. Razlog je to što ne nastaje toplotni most, već između prozora i roletni nastaje jaki izolovani vazdušni jastuk, te je takođe sprečena i izmena toplote zračenjem između površina u kući i okoline.
Izolujte kutije za roletne. Kutije za roletne su potencijalna mesta za velike gubitke toplote, stoga ih je potrebno adekvatno izolovati.
Roletne su takođe najbolja zaštita od vremenskih uticaja (kiše, snega, vetra). One od aluminija sa izolacionom penom takođe snižavaju i nivo buke. Mogu imati ugrađenu sigurnosnu mrežu protiv insekata, te po želji i sigurnosni paket protiv provalnika, te čak i programirani vremenski prekidač koji otvara i zatvara vaše roletne kad god poželite i u nejednakim intervalima, a nazivaju se pametne roletne.
Pametne roletne su roletne koje omogućavaju automatsko podešavanje nivoa svetla u prostoriji tokom dana. Obično se izrađuju sa dva moguća načina upravljanja: korisničkom i automatskom načinu rada.
Kod korisničkog načina rada obično je omogućeno automatsko upravljanje uz pomoć daljinskog upravljača. Kod automatskog načina rada upravljanje se svodi na tumačenje spoljniih signala kao što je nivo Sunčevog zračenja, temperatura fasade, te detekciju brzine vetra ili kiše. Takođe, roletne se mogu spuštati i dizati u vreme koje korisnik odredi. Tako bi se, zavisno od vrste signala u automatskom načinu rada roletne trebale po zimi spustiti po noći (uštede i do 10%) , dok bi se danju u zavisnosti nivoa dnevnog svetla podizale, dok bi leti upravljanje trebalo biti izvedeno tako da se danju spuste (čime se temperatura u prostoru može smanjiti i za 6-8º C), a noću podignu kako bi se omogućilo provetravanje prostorije. Isto tako, postoje vrste roletna koje na osnovu brzine vetra detektuju nailazak oluje i automatski spuštaju roletne.
Samo dizanje i spuštanje roletni obično omogućavaju električni motori, kojima se upravlja uz pomoć sistema automatizacije. Cena sistema nije jedinstvena, već zavisi od njegove kompleksnosti (broja i vrsta senzora i mogućnosti upravljanja), broja prozora na kojima je moguće automatsko upravljanje te od vrste roletni koje su primenjene.
Osim pojedinačne instalacije, sistem upravljanja roletnama može biti i deo sistema inteligentne kuće u kojoj je moguće upravljati i rasvetom, otvaranjem i zatvaranjem prozora, pojedinim kućnim aparatima te alarmnim sistemom.
Koju biste meru unapređenja energetske efikasnosti prvo primenili u svom domaćinstvu?