Zbrinjavanje otpada je jedan od bitnih problema vezanih uz brigu za okolinu. Količina otpada se može značajno smanjiti recikliranjem onih materijala koji to dozvoljavaju. Na taj način smanjuje se potrošnja sirovina, uvoz sekundarnih sirovina, te potrošnja energije, no istovremeno se zapošljavaju novi radnici.
Reciklirajte otpad! Recikliranjem čuvate okolinu i štedite energiju. Takođe, kupujte proizvode izrađene od recikliranog materijala. Njihova izrada zahteva manje količine energije (za neke proizvode koristi se i 95% manje energije).
Koristite vrećice iz prodavnice više puta i odaberite platnene vrećice.
Otpad sortirajte i odlažite ga u za to predviđene kontejnere.
Elektronski i električni otpad odlažite posebno.
Kupujte veća pakovanja proizvoda koje redovno koristite. Za proizvodnju jedne boce od 1,5 litre potroši se manje eneregije nego za 3 boce od 0,5 litre, a proizvodi se i manje otpada.
Pre nego se odlučite na kupovinu novog uređaja, pokušajte popraviti stari i ponovo ga iskoristiti.
Kada je moguće, koristite baterije koje se mogu više puta ponovo puniti.
Veliki deo vašeg kuhinjskog otpada predstavlja tzv. biootpad i može se pretvoriti u visokovredan kompost, koji će vrlo efikasno zameniti veštačka đubriva u vašem vrtu ili voćnjaku.
Recikliranje papira je najstariji postupak reciklaže. Sistem odvojenog skapljanja papira i kartona najrazvijeniji je i najbolje organizovan u Srbiji, u poređenju s ostalim postupcima recikliranja. Ono što vi možete učiniti je prikupljati papir u domaćinstvu, te ga odlagati u odgovarajući kontejner za papir u vašem kvartu.
Plastičnu ambalažu od pića i napitaka vraćajte u trgovinu radi daljnje upotrebe. Postupkom recikliranja starih boca dobijaju se sirovine za proizvodnju novih boca ili nekog drugog odgovarajućeg proizvoda. Otpadna ambalaža se može koristiti i kao energent.
Staklo je izrazito pogodno za recikliranje jer se može reciklirati bezbroj puta. Udeo stakla u kućnom otpadu iznosi oko 10%. Odvojenim prikupljanjem stakla štedimo prostor na deponiji, dragocene prirodne sirovine i energiju te smanjujemo onečišćenje tla, vode i vazduha. Pre bacanja, razmislite možete li staklenu ambalažu na neki način ponovo upotrebiti. Svaka tona prikupljenog stakla iskorišćena za proizvodnju novog stakla znači oko 315 kg ugljen dioksida manje u atmosferi.
Stare gume ne bacajte u okolinu, već ih prodajte ovlašćenom sakupljaču jer se njihovom reciklažom mogu dobiti novi proizvodi (podloga za sportske terene i zaštitne podne obloge, obloge za izolaciju krovova, zvučne barijere u građevinarstvu, različite oznake u drumskom saobraćaju i dr.).
Koju biste meru unapređenja energetske efikasnosti prvo primenili u svom domaćinstvu?