Prilikom kupovine bilo kojeg kućnog uređaja, uvek izaberite one energetskog razreda A!
Odaberite frižider koji odgovara potrebama vaše porodice kako ne bi nepotrebno trošio energiju.
Pri kupovini frižidera, prednost dajte onim uređajima koji imaju opciju defrost - automatsko odleđivanje. Na taj način ćete ručno morati odleđivati samo zamrzivač.
Pri kupovini hladnjaka, tražite one sa prirodnim radnim materijama kao npr. R600a, koje prilikom ispuštanja ne oštećuju ozonski sloj i imaju manji uticaj na efekat staklene bašte.
Frižideri klase A+ troše 30-42%, a klase A++ manje od 30% energije koju troši frižider energetske klase D. Novi frižideri pored efikasnijih kompresora imaju i bolju izolaciju i zaptivanje vrata što dodatno doprinosi povećanoj energetskoj efikasnosti. Frižideri koji se danas mogu naći na tržištu troše bar 36% manje električne energije nego oni proizvedeni pre 15 godina.
Prilikom izbora šporeta, kupite onaj koji ima mogućnost kuvanja i na gas, bez obzira da li imate gas ili trebate kupiti bocu plina. Gas je ekološki prihvatljiviji energent od električne energije, a vreme kuvanja i lakoća regulacije temperature je puno brža.
Savremene mašine za pranje suđa potroše za jedno pranje 15-28 l vode i 1,1-1,8 kWh električne energije. Najnaprednije mašine troše samo 14 l vode, što predstavlja 80% uštede u vodi u odnosu na ručno pranje suđa. Također, današnje mašine za pranje suđa su 70 puta tiše nego one proizvedene pre 30 godina.
Dodatne uštede ćete ostvariti ako priključite mašinu na priključak sa toplom vodom umesto hladnom, jer se najveći deo energije troši na zagrevanje vode. To je naročito preporučljivo ukoliko zagrevate vodu solarnim kolektorima ili gasnim kotlom.
U zadnjih 10 godina, i uređaji za pranje veša su uznapredovali, pa je tako potrošnja vode smanjena sa 110 litara na 50-60 litara, dok je potrošnja energije sa 2 kWh pala na 0,94 kWh po pranju. Zato ako imate stari model mašine, razmislite o njegovoj zameni.
Odaberite mašinu za veš koja odgovara potrebama vašeg domaćinstva za pranjem, te je koristite u skladu sa uputstvom proizvođača.
Mikrotalasne rerne su energetski efikasnije od običnih rerni jer štede energiju zbog kraćeg vremena pripreme hrane. Uštede mogu ići i do 50% i to za pripremu malih količina hrane, a pogotovo prilikom podgrevanja.
Koju biste meru unapređenja energetske efikasnosti prvo primenili u svom domaćinstvu?