Skupština Srbije usvojila je 15. marta Zakon o efikasnom korišćenju energije
koji treba da doprinese povećanoj sigurnosti snabdevanja, smanjenju uvozne zavisnosti, povećanju konkurentnosti privrede i standardu građana. Novina je da se uvodi naplata energije prema potrošnji, kao i uspostavljanje budžetskog fonda za energetsku efikasnost kojim će upravljati nadležno ministarstvo.
Novac iz Fonda za energetsku efikasnost dodeljivaće se na javnim konkursima, a uslov za investicione projekte biće energetski pregled, odnosno elaborat o energetskoj efikasnosti.
Sredstva iz tog fonda će se koristiti za finansiranje ili sufinansiranje projekata i aktivnosti usmerenih na efikasnije korišćenje energije.
Konkretno će se sredstvima iz Fonda finansirati unapređenje energetske efikasnosti u privatnim, javnim, poslovnim i drugim objektima i to zamenom i modernizacijom kotlova i toplotnih podstanica, instalacija grejanja, unutrašnjeg osvetljenja, kao i korišćenjem obnovljivih izvora energije u industrijskim preduzećima i komunalnim sistemima.
Primene odredaba Zakona o Fondu za energetsku efikasnost počeće 1. januara 2014. godine.
Po novom zakonu, zahtevaće se ekodizajn, a energetska efikasnost biće uvedena kao kriterijum u javne nabavke.
Uvode se i organizovano upravljanje energijom, energetski pregledi objekata, označavanje proizvoda koji znatno utiču na potrošnju energije, kao i minimalni zahtevi u pogledu energetske efikasnosti.
Lokalne samouprave sa više od 20.000 stanovnika moraće po novom zakonu da donesu program unapređenja energetske efikasnosti u transportu u roku od tri godine.
Za kršenje Zakona predviđene su novčane kazne od 5.000 dinara do tri miliona dinara.
Zakonom o efikasnom korišćenju energije ide se ka strateškom planu i međunarodnoj obavezi Srbije da uštedi najmanje 9% bruto finalne potrošnje energije do 2018. godine, a planirano je i smanjenje emisije ugljen dioksida za oko 9% do 2030. godine.
Potrošnja energije u Srbiji zavisna je od uvoza energenata - čak 33,6 odsto se uzvozi.
Emisija gasova sa efektom staklene bašte iz energetskog sektora u Srbiji dostiže 76%.
Koju biste meru unapređenja energetske efikasnosti prvo primenili u svom domaćinstvu?