U okviru regionalnog projekta "Energetska efikasnost u asocijacijama lokalnih samouprava sa područja Jugoistočne Evrope", koji sprovodi Stalna konferencija gradova i opština Srbije, uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju - GIZ i Fondacije ORF, u Vrbasu je danas održana prezentacija načina rada i brojih projekata koje je izvela Kancelarija za energetski menadžment opštine Vrbas.
"Projekat se sprovodi u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, Hrvatskoj i Srbiji. Vrbas su posetili predstavnici svih ovih zemalјa, u cilјu stvaranja mreže kroz koju bi se mogla razmenjivati znanja i iskustva. Razgovaramo o mogućnostima realizacije pojedinačnih projekata sprovedenih u nekim gradovima i na drugim mestima, kako bi širili već provereno dobre projekte. Posetu Vrbasu inicirala je Stalna konferencija gradova i opština jer želimo da vidimo u čemu to Kancelarija za energetski menadžment prednjači u odnosi na druge opštine, što jeste poznata činjenica. Ovakvi susreti služe i da se razgovara o problemima i barijerama sa kojim se opštine susreću u realizaciji projekata i kako ih uspešno prevazići", rekla je Dubravka Bošnjak, menadžerka projekta.
Gradovi uklјučeni u regionalni projekat "Energetska efikasnost u asocijacijama lokalnih samouprava sa područja jugoistočne Evrope" su: Zenica, Kreševo, Novi Grad, Podgorica, Danilograd, Zagreb, Ivanić-Grad, Skoplјe i drugi.
Prema rečima Aleksandra Popovića, koordinatora projekta iz SKGO, odluka da se organizuje studijska poseta Vrbasu doneta je na osnovu činjenice da se rad lokalne Kancelarije za energetski menadžment izdvaja kao primer dobre prakse, "posebno u delu energetske efikasnosti u javnim zgradama".
Goste iz zemalјa regiona u ime lokalne samouprave pozdravio je Milan Glušac, zamenik predsednika opštine, posebno se zahvalivši na, kako je ocenio, privilegiji da se deo aktivnosti projekta realizuje u Vrbasu.
"Nešto što posebno izdvaja opštinu Vrbas u Srbiji i regionu je sistem energetskog menadžmenta. Na vreme smo uvideli njegov značaj i ulogu i krenuli sa kontinuiranim praćenjem energetske potrošnje, primenom mera energetske efikasnosti, obnovlјivih izvora energije i ekološki prihvatlјivih goriva za objekte u vlasništvu opštine. Želimo da ostvarimo direktne energetske i finansijske uštede, smanjimo štetni uticaj na okolinu i podižemo nivo svesti svih građana u ovoj oblasti. Za model funkcionisanja sistema energetskog menadžmenta u našoj opštini možemo reći da je evropski", rekao je Glušac.
Kao najvažnije tokom prezentacije koju su izveli Nikola Vujović i Želјko Zečević iz KEM, istaknuto je da Vrbas ima uspostavljen sistem energetskog menadžmenta koji energetsku politiku sprovodi u kontinuitetu i utvrđena je u Strategiji energetskog razvoja i nizu odluka koje su proistekle iz tog dokumenta.
Koju biste meru unapređenja energetske efikasnosti prvo primenili u svom domaćinstvu?